tarihinde yayınlandı

Faydalı Bilgiler

Uçucu Yağlar Nedir?

Uçucu yağlar; bitkilerde bulunan ve kolayca gaz haline gelebilen, bitkilerin yaşam özüdür.  Ayrıca bitkilerde büyüme ve üreme için hormonlar, döllenmeyi  sağlayacak böcekleri cezbeden, bitkiyi yağmacılardan (otobur ve böceklerden) ve bakteriyel virütik, mantarsı istilalardan korumak için savunma mekanizması sağlayan bitki feromonları içeren kokulardır.

Bazı bitkiler korunma için geliştirdikleri çok yüksek uçucu yağ konsantresine sahiptir. biz onları şifalı bitkiler olarak adlandırıyor, binlerce yıldır vücudumuzun savunma gücünü artırmak için kullanıyoruz.

Uçucu yağlar, bitkinin tüm bölümlerinden elde edilebilir. Çiçeklerden üretilmiş uçucu yağların daha çok sakinleştirici, uyuşturucu ve rahatlatıcı etkileri vardır. Reçine, ağaç, ağaç kabuğu ve sızıntıları vücutta akışkan bir şekilde aktif olarak hareket eden kızıştırıcı uçucu yağlar üretirler. Yapraklar, klorofilin yeşil rengiyle gelen (hemoglobin yapımızla yakından ilişkili) şifa verici ve yatıştırıcı özlliklere sahiptir. Kökler bitkinin toprak özelliklerini içerir ve güçlendirici olarak kullanılabilir. Meyveler oldukça geliştirici, açıcı ve uyarıcı uçucu yağlar üretir.

Aromaterapi bitkilerde bulunan uçucu yağlarla yapılan tedavi yöntemidir. Masaj, inhalasyon, kompres ve aromatik banyo uygulamalarının yanında nadiren içerek de kullanılır.

 

Kaynak: Organik Eczanemin Aroma Bahçesi